Teise nädala mosaiik

Teine nädal on nüüdseks möödas. Kirjutan siis oma päevikut edasi. Tõesti, ei ole see muu kui killukestest kokkupandud pildikesed Lapimaa oludest.

Esimene ja võimas elamus on kahtlemata selle imekauni paiga loodus. Meil on siin huvitav aastaaeg- kevadtalv, mis eristub talvest pidevalt ja nähtamatult vähenevate lumehangede ja kirka päikesevalguse poolest. Tundra eripära on kuuskede hämmastav kohanemine suure lumevaibaga- artika küünalkuused.

Artika küünalkuusk

Artika küünalkuusk

Nägin neid esimesel korral  turistina aastaid tagasi ja juba siis tundus, et nad tahavad minuga rääkida mingit varjatud ja privaatset juttu. Ma ei tea, miks, aga tundus juba siis, et me kohtume veel ja palju pikemalt, sest meil on koos üks lugu lõpuni jutustada. Kahtlane tunne, et  nemad mind artikasse kutsusidki – sirge tüvi ning lühikesed allapoolehoidvad oksad, otsekui loodud kandma raskust, mis mitmekordselt ületab puukese kaalu. Mida kaugemale tundrasse, seda lühemad on oksad ning ka pisem kuusk ise.  Talvel mattub puu lumelasu alla ning vaid oma erilise kohastumise tõttu ei murdu oksad ning kuuseke jääb selles lume ja jää kuningriigis ellu. Puudest ongi siin peamised  kuused, männid ja pisikesetüvelised kased, mis sügavamal tundras on veel tillemad ja meenutavad tihti põõsaid- vaevakased. Tegelikult ei erinegi Muonio loodus palju eestimaisest.

Laupäeva hommik Muonios

Laupäeva hommik Muonios

See pilt oleks võinud olla ju pildistatud veebruarikuus mõnes vahvas pisialevis Eestimaal. Mõned kilomeetrid edasi on loodus aga võreldamatult eriline- tundra on võimas looduse ellujäämismuinasjutt siin sügaval jõuluvanamaal. Eriline on aga vaikus ning selle taustal omandavad imelise kõla veepisara langemine räästast, öises tuulehoos kaarduvate mändide ning kuuskede hala ja päeva päikeses kokkuvajuva jääkirmetise tilin.  Pole see Muonio maakond midagi nii tühi- tegemist suure turismimagnetiga ja just kevadel ning sügisel. Tuhandete kaupa voorib erinevatesse suusakeskustesse lõunamaa inimesi, kellele suusatamine, kelgutamine ja põhjapõdraga tundras seiklemine on tõeliselt suur eksootika. Teatav seltskond nendest satub muidugi ka tervisekeskuse valvearsti EMO kabinetti- on see siis põrutada saanud põlv, hüppeliiges, murdunud käsi või mõni muu traumeeritud  kehaosa. Kõik keeled kuluvad marjaks ära- inglise, saksa, vene, prantsuse ning isegi eesti keel.

Siit astun ma igal hommikul sisse:

 Tere tulemast Muonio tervisekeskusesse!

Tere tulemast Muonio tervisekeskusesse!

Kui küsite, kas on raske? Muidugi on raske ja mitte niivõrd meditsiiniline osa. Raske on kirjutamine. Soome keele õpetaja lootis, et ehk õnnestub nii, et tekst tuleb lugeda diktofoni, kust sekretär siis  teksti sisse lööb. Paraku, ei midagi sellist. No on raske ikka küll. Tekst, mille kirjutamiseks emakeeles läheks minutit viis, kuus, võtab aega nüüd pea tunni. See nõuab õppimist ja veel kord õppimist, aga ei ole lootusetu.  Minu rida on praegu haigla ja kõik väga erakorralised seisundid. Viimased on parim osa päevast ning teevad meeleolu eriti päikesepaisteliseks.

Ma ei tea täpselt, kas Soome on kuulutanud, et ta on kohe eriline, innovaatiline, kreatiivne jne, jne, jne  e-riik, aga tervishoiu infotehnoloogilised lahendused on tõeliselt aukartustäratavad. Paarile arvutiklahvile vajutamisega on võimalik lugeda kogu haige kohta olemasolevat informatsiooni. Ükskõik millise haiglas või tervisekeskuses on patsient käinud, koheselt on näha nii sissekirjutused, epikriisid, analüüside ning uuringute vastused. EKG ja röntgenpiltide arhiiv on samuti koheselt leitav, konsultatsioonidest ja retseptidest rääkimata. E- retseptid on samuti ilma suurema kisata töös, kuid lisaks saab ravimeid kirjutada välja ka paberkandjal ja isegi telefoni teel kui haige on parajasti apteegis,  Eriti andekas valik kui apteek on kaugel ja inimene  parajasti seal. Alati võib konsultatsiooni küsida nii kesk- kui ülikoolihaiglast ja ilma haiget asjata loksutamata. Mida arvab spetsialist luumurruga haige  röntgenpildist? Millal võiks mõtelda kipsi eemaldamisele? Palun, kolm lauset paberile ja pildid on samal hetkel spetsialisti käsutuses. Valid ise, mitme päeva jooksul vastust soovid- 2, 7. 10 päeva jooksul.

Kuidas aga patsiendid kiirelt keskustesse saata?  Kuidas toimib kiirabi?  Sellel nädalal sain teada ühe tõe, mis mind juuksejuurteni üllatas- Kiirabi on keelatud  meditsiiniasutusse kutsuda- see on riiklik otsus!!!!!!!!  Transporti haiglate vahel teevad hoopis teised struktuurid.

Kiirabi tõi haige

Kiirabi tõi haige

Kui  kolleeg seda ütles, siis palusin tal kolm korda korrata, sest olin üsna kindel, et ei saanud temast aru. Täpselt nii. Raviasutusse kiirabi ei kutsuta! Uups, aga kus on Eestis sageduselt kolmas kiirabi kutse koht? Loomulikult…. meditsiiniasutused-  perekeskused, pikaravihaiglad, hooldushaiglad.  Siingi tuleb haigeid transportida tervisekeskusest nii teise haiglasse kui ka mujale. Kuidas siis?  Kergematel haigetel on kaks valikut- kas oma transpordiga või taksoga- mõlema juhul kompenseerib sõidukulud  KELA e tervisekindlustus. Mõtlemiseks; mis on kallim, kas kompenseerida haigele  näiteks 20 l bensiini või maksta kolmeliikmelisele kiirabibrigaadile kahe tunni valmisolekutasu?   Keskmise raskusega haigete jaoks on transpordibrigaadid, aga  parameedik või õde ei pea muretsema, et ta võtab peale haige määramatus seisundis. Mul on meeles situatsioon, kus tuli saatekirjaga viia haiglasse patsient, kes lamas kodus voodis, saatekiri rinna peal, kahvatu , higine ja muud sandid  lisad.  Saatekirja kirjutanud tohter oli ammu lahkunud kõige nelja tuule poole. Siin selline asi ei läheks  eladeski läbi. Oli meilgi vaja transportida haige 280 km taha Rovniemile.  Kõik algas ikka sedapsi, et kanüül, ravimid, seisundi stabiliseerimine ja alles siis kutsuti transport. Tuli sisse juhtiv meedik ( parameedik??) ja  algas küsimuste laviin: milliseid valurohtusid oleme me teinud? Juhul kui haigel peaks tekkima valu, milliseid ravimeid ta  võiks lisaks saada? Milliseid ravimeid on haige vererõhu stabiliseerimiseks saanud? Mida peaks transpordil tegema? Jne, jne. Transpordibrigaadi tööd juhib transpordi tellinud arst ja mitte brigaadi tehniline personal.

Mis saab siis kui haige seisund on üliraske ja 60 minuti piir haiglassejõudmisel on ülitähtis?  Iga tervisekeskuse juures on helikopteriplats. Siin  50 m kaugusel tervisekeskuse peauksest. Küsisin, kui palju võtab aega helikopteri tulek Rovaniemilt? Vastus- 20-25 minutit ja tuleb arstibrigaad.

Sedapsi siis, jälle pisike koht mõtisklusteks meie tervishoiupoliitikutele, kui selliseid ametimehi  üldse Eestimaal on.

Aga veel, koolitused.  Igal nädalal toimuvad suured koolitused, mida viib tavaliselt läbi Oulu Ülikooli kliinik. Kõik tervishoiuasutused- nii pisikesd kui suured, saavad sellest osavõtta kabinetist lahkumata. Loodud on arvutipõhised telesillad ning kõik osalejad saavad ka esitada lisaküsimusi.  Kuna side on kõigi  tervishoiuasutustega, on kohe teada, kes osaleb ning kes mitte. Selle nädala temaatika oli postoperatiivne suremus ning loeng oli huvitav ning hariv. Mis aga peamine, see kõik toimus põhitööd katkestamata. Arsti vastuvõtt ei jäänud teps mitte ära.

Paljud  on etteheitnud, et siinne sotsiaalsüsteem ei ole jätkusuutlik, laristavad personalile, võtavad võlgu jne.  Personalikulud on tõepoolest suured, aga on kohti kus kokkuhoid on väga suur. Mul oli hiljuti asja siinsesse omavalitsusse. Muonio vald on suur -1904 km2, rahvast ei ole palju, kuid turismikeskusena on tal  piisav tulubaas.  Siin pildil, otse lipumasti taga, on kohalik omavalitsus- madal majake, kus kolm pisikest ruumi. Koridoris  paarkümmend aastat vana paljundusmasin. Ruumides pisikesed lauad, milledel soliidses vanuses  lauaarvutid. Vallavanem jagab ruumi kahe ametnikuga ja teeb oma tööd põhitöö kõrvalt. Vallamaja ees on mitu siinse elanikkonna lemmiktranspordivahendit- tõukekelku, ei ühtegi ametiautot.

See pisike majake taamal on  Muonio Maakonnavalitsus

See pisike majake taamal on Muonio Vallavalitsus

Ametnikud on lahke ja avatud olemisega inimesed, keda ei pahanda, et tulid läbi vastuvõtule registreerimata. Sorry, aga neil ju ei olegi vastuvõtuaegasid. Tuleb läbi inimene siis kui tööaeg seda võimaldab. Kokkuhoidu on tegelikult veel palju, äärmiselt omapärastes kohtades, aga ei jõua mitte kõike korraga. Räägime veel. ..

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s